Blog

Wielkoformatowe okna – trend, który rządzi architekturą. Co warto wiedzieć o dużych oknach?

Duże okna z panoramicznym widokiem wkroczyły na dobre do architektonicznych trendów. Coraz częściej widuje się je w nowoczesnych domach jednorodzinnych, ale także w budynkach wielorodzinnych. Czy duże przeszklenia są energooszczędne? Czy nie nagrzewają pomieszczeń latem? Kiedy warto się na nie zdecydować? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Okna od podłogi do sufitu, a do tego systemy przesuwne z możliwością swobodnego wyjścia wprost na balkon, taras czy do ogrodu. Wiele z nas marzy o takim rozwiązaniu. Osoby budujące dom lub szukające wymarzonego mieszkania nie wyobrażają sobie, aby wielkoformatowych okien mogło dziś zabraknąć.

Inwestorzy mają jednak sporo obaw i pytań dotyczących dużych przeszkleń. Martwią się, czy tak wielkie okna nie sprawią, że zimą będzie chłodno, a rachunki za ogrzewanie przerosną ich możliwości. Zastanawiają się, czy wielkoformatowe okna mogą mieć takie same parametry w zakresie termoizolacyjności jak standardowe przeszklenia. Czy latem nie wpuszczą za dużo słońca? Co z ich bezpieczeństwem? Sprawdź, co warto wiedzieć o wielkoformatowych oknach!

Wielkoformatowe okna w domu

Zalety okien wielkoformatowych

  • Wpuszczają do pomieszczeń zdecydowanie więcej światła dziennego niż okna w standardowych rozmiarach. Dzięki temu wnętrza wydają się jaśniejsze i przestronniejsze, a mieszka się w nich wygodniej i bardziej komfortowo. Światło dzienne pozytywnie działa na ludzką psychikę, poprawiając nastrój i dając motywację do działania.
  • Wielkoformatowe przeszklenia to sposób na połączenie wnętrza domu czy mieszkania z otaczającą je przyrodą. W domu jednorodzinnym wprowadza się w ten sposób ogród do środka, a salon czy sypialnię łączy z ogrodem i kojącą zielenią. Także w mieszkaniach w bloku, szczególnie tych położonych w zielonym otoczeniu, można dzięki dużym przeszkleniom stworzyć prawdziwą zieloną oazę w środku miasta.
  • Dzięki dużym oknom wnętrza wyglądają nowocześnie i modnie. Nie potrzeba tak wielu zabiegów aranżacyjnych, aby otrzymać ciekawy efekt – czasem wystarczą tylko białe ściany i kilka mebli oraz dodatków, aby całość prezentowała się designersko.

Czy duże okna są energooszczędne?

Wielu inwestorów obawia się, że okna od podłogi do sufitu zwiększą rachunki za prąd i sprawią, że dom nie będzie tak energooszczędny. Kiedyś faktycznie tak było. Dziś jednak dobrzy producenci okien mają już tak zaawansowane metody produkcji okien energooszczędnych, że duże przeszklenia mogą izolować termicznie w takim samym stopniu jak zwykłe okna.

W przypadku renomowanych producentów okien przeszklenia wielkoformatowe mają tak dobrą izolacyjność cieplną jak okna o standardowych rozmiarach.

Przykładem może być linia okien PVC Elegant Abstract 76 X od Lanko. Zaawansowana technologia daje nam możliwość produkcji elementów o wysokości do 2,5 m. Technologia sześciokomorowa to doskonała izolacja termiczna nawet do 0,94 W/m2K.

Dodatkowo konstrukcja okien jest wyposażona we wzmocnione stalą skrzydło i ramę przy pomocy technologii Forthex. To wzmocnienie kompozytowe, które poprawia parametry termiczne okna. Składa się ono z korpusu z trwałego PVC wzmocnionego stalowymi prętami, który jest wypełniony spienionym PVC.

Do wielkoformatowych przeszkleń polecamy też okna Elegant ThermoFibra Infinity 76 X. ThermoFibra to technologia, która wykorzystuje do wzmocnienia profili okiennych w skrzydle ciągłe pasma włókna szklanego zamiast stali. Dzięki temu okna są bardzo wytrzymałe, mają mniejszą wagę, a jednocześnie są energooszczędne – ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,88 W/m2K.

Więcej o energooszczędności i jej parametrach znajdziesz w naszym artykule: Termoizolacja – podstawa wyboru dobrych drzwi i okien. Co warto o niej wiedzieć? Parametry i przepisy

Czy duże przeszklenia nie nagrzewają nadmiernie pomieszczeń?

Wielkoformatowe przeszklenia wpuszczają do środka więcej światła dziennego niż standardowe okna. Więcej światła, a więc także i ciepła. Oznacza to, że w gorące letnie dni pomieszczenia będą się nagrzewać. Na szczęście jest na to kilka sposobów.

Jednym z nich jest wybór okien z droższymi pakietami szybowymi, które wyróżniają się lepszymi parametrami termoizolacyjności. Warto rozważyć również montaż rolet zewnętrznych lub innych osłon, które skutecznie zabezpieczą przed zbyt dużym nasłonecznieniem (markizy, rolety wewnętrzne itd.).

Zwróć też koniecznie uwagę na stronę, od której montowane są przeszklenia wielkoformatowe. Największe nasłonecznienie występuje od strony południowej i południowo-zachodniej. Warto tu pomyśleć o mniejszych gabarytowo oknach, zainwestować w wysokiej jakości szkło pochłaniające energię słoneczną lub postawić na osłony chroniące przed słońcem.

Czy duże okna są bezpieczne?

Renomowani producenci, tacy jak Lanko, przykładają ogromną wagę do bezpieczeństwa użytkowników swoich rozwiązań. Dzięki temu nawet duże i ciężkie okna czy przesuwne systemy tarasowe obsługuje się łatwo, bezpiecznie i intuicyjnie.

W przypadku systemów przesuwnych w wielkoformatowych oknach czy drzwiach tarasowych do wyboru masz kilka rozwiązań: PSK, HST, systemy typu slide oraz harmonijkowe. Każde z nich ma swoje zalety i ograniczenia.

Szczególnie duże znaczenie ma właściwy montaż wielkoformatowych przeszkleń i systemów przesuwnych – dlatego zawsze trzeba korzystać z usług profesjonalnych ekip montażowych i poznać właściwości każdego rozwiązania przed decyzją o jego zakupie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Lanko – renomowanego producenta okien, drzwi i systemów przesuwnych.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty