Blog

Czarne okna, czarne drzwi – trend 2023. Do czego pasują i co warto o nich wiedzieć?

Czarna stolarka okienna i drzwiowa to mocny trend w architekturze w roku 2023. Skąd taka popularność czarnych okien i drzwi? Kiedy warto wybrać stolarkę w tym kolorze? Sprawdź w naszym artykule!

Inwestorzy, którzy budowali swoje domy 10 czy 20 lat temu, nie mieli dużego wyboru. Standardem na rynku były okna i drzwi w białym kolorze. Potem w ofercie producentów zaczęły się pojawiać okna i drzwi w wykończeniach drewnopodobnych, na czele z bardzo modnym do niedawna złotym dębem.

Dziś okna z drewnianą okleiną są dalej na czasie, ale zdetronizowała je stolarka okienna w kolorze antracytowym, grafitowym i czarnym. Podobnie rzecz się ma z drzwiami – oprócz klasycznych drewnianych kolorów coraz większą popularnością cieszą się drzwi zewnętrze w kolorach ciemnej szarości i czerni.

Dlaczego czarne okna i drzwi to dobry pomysł? Zalety czarnych okien i drzwi

 • Stolarka okienna i drzwiowa w czarnym kolorze doskonale pasuje do najmodniejszych teraz dachów w kolorze antracytowym i czarnym.
 • Czarne okna i drzwi wyglądają oryginalnie oraz świetnie komponują się z białym kolorem elewacji, który jest teraz na topie.
 • Czarna stolarka to niezbędny element projektu domu w stylu nowoczesnym, futurystycznym, minimalistycznym, ale także modnej nowoczesnej stodoły.
 • Czarny to idealny kolor, aby dopełnić projekt domu w stylu loftowym i industrialnym.
 • Czarny to kolor luksusu, co sprawia, że czarne okna i drzwi wyglądają ekskluzywnie i podkreślają projekty o charakterze premium.
 • Czarne i ciemnoszare okna dobrze wyglądają w zestawie z takimi materiałami na elewacji jak beton, drewno (np. modrzewiowe, ale też egzotyczne), kompozyt, szkło, cegła, kamień.
 • Czarny jest kolorem neutralnym, spoza koła barw, co oznacza, że pasuje do każdego innego koloru i do każdego wzoru – czerń jest rozwiązaniem ponadczasowym i zawsze modnym.

Czarne okna i drzwi w domu

 

Czy czarne okna i drzwi mają wady?

O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na modne okna i drzwi w czarnym kolorze? Jak pamiętasz z lekcji fizyki, kolor czarny najlepiej pochłania światło. A to oznacza, że czarna stolarka może się szybciej nagrzewać niż okna czy drzwi w jaśniejszym kolorze.

Problem ten pojawia się zwłaszcza latem, a rozwiązaniem może być np. montaż przyciemnianych szyb lub innych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wpadanie światła do pomieszczeń i ich nagrzewanie.

Użytkownicy czarnych mebli, płytek ceramicznych czy baterii łazienkowych dobrze wiedzą też, że czarne sprzęty, mimo że eleganckie i piękne, wymagają nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż te w kolorze białym, jasnym czy drewnianym.

Podobnie rzecz się ma z czarnymi oknami. Jeśli fakt, że należy je myć nieco częściej niż stolarkę w innych kolorach, nie jest dla Ciebie zbyt dużą niedogodnością, spokojnie możesz się zdecydować na czarne okna i drzwi.

Do jakich stylów architektonicznych najbardziej pasują czarne okna i drzwi?

Styl loftowy: czarny to kolor, który dobrze współgra z projektami w stylu industrialnym. Czarne okna i drzwi warto w takim przypadku zestawić z betonem, czerwoną cegłą, stalą oraz białą elewacją. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż okien ze szprosami, które wprowadzą do projektu klimat dawnej fabryki.

Styl nowoczesny: jeśli podobają Ci się geometryczne bryły domów oraz proste projekty bez zbędnych detali, zdecydowanie warto wybrać do takiego domu stolarkę w kolorze czarnym lub antracytowym.

Szczególnie polecamy okna w nowoczesnym stylu z PVC lub aluminiowe o smukłych, ograniczonych do minimum profilach. Nasza propozycja to np. okna Elegant Abstract 76 od Lanko. To okna PVC ze skrzydłem zlicowanym w 100% z ramą. Okna mają industrialny, modernistyczny design i doskonale pasują do domów w stylu nowoczesnym.

Styl nowoczesnej stodoły: czarne okna i drzwi podkreślą niepowtarzalny charakter współczesnej stodoły. Możesz je dobrać do dwuspadowego dachu w kolorze antracytowym oraz do modnego teraz pomysłu na wykończenie elewacji, jakim są deski opalane metodą Shou Sugi Ban. To oryginalna japońska metoda opalania desek drewnianych, która nadaje im matowy czarny kolor oraz zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne i pleśń.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wybrać drzwi i okna do nowoczesnej stodoły? Sprawdź nasz artykuł na ten temat: Jakie okna i drzwi do nowoczesnej stodoły?

Jaka elewacja pasuje do czarnych okien i drzwi?

 • Biała elewacja, a do tego czarny lub antracytowy dach – modne, bezpieczne i nowoczesne, choć jednocześnie dosyć chłodne rozwiązanie.
 • Jasny grafit lub inny odcień szarości oraz czarny lub antracytowy dach – zestawienie polecane miłośnikom projektów nowoczesnych i minimalistycznych.
 • Czarne okna, czarny dach i elewacja z elementami z betonu lub czerwonej cegły – dla zwolenników domów w stylu industrialnym.
 • Czarne okna, drzwi, ciemny dach oraz elewacja drewniana lub z elementami drewna – czarny kolor doda drewnu wyrazistości, a z kolei drewno ociepli czarne akcenty i sprawi, że dom będzie się prezentował przytulniej.

Chcesz mieć czarne drzwi i okna w swoim domu? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Lanko.pl!

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty