Blog

Jakie okna i drzwi do nowoczesnej stodoły?

Czym nowoczesna stodoła różni się od swojej tradycyjnej, drewnianej odpowiedniczki? Z wiejskim budynkiem gospodarczym łączą ją na pewno zbliżony wygląd bryły, bez zbędnych zdobień i dekoracji, charakterystyczny dwuspadowy dach oraz dobór naturalnych materiałów do wykończenia elewacji – najczęściej są to tynk i drewno.

W odróżnieniu od tradycyjnych stodół te nowoczesne, funkcjonujące jako budynki mieszkalne, mają często luksusowe wnętrza. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy, są jednak duże przeszklenia okienne i tarasowe, zdobiące fasadę nowoczesnej stodoły.

Nowoczesna stodoła – najpopularniejszy projekt domu ostatnich sezonów

Domy w typie stodoły biją obecnie prawdziwe rekordy popularności. Wyparły lubiane niegdyś domy typu dworek i znaleźć je można w czołówce najważniejszych trendów architektonicznych ostatnich lat.

Skąd taka miłość do stodoły? Tego typu domy podbijają serca inwestorów przede wszystkim z powodu swojej prostoty. Bryła ma najczęściej kształt prostopadłościanu z parterowym lub piętrowym układem pomieszczeń, a często także z antresolą „nadwieszoną” nad otwartą, wysoką na dwie kondygnacje częścią dzienną. Dach stodoły jest dwuspadowy, prosty, bez okien i zdobień, najczęściej kryty blachą.

Taki wygląd stodoły sprawia, że dom prezentuje się minimalistycznie i ponadczasowo, doskonale wtapiając się w tło, zwłaszcza w otoczeniu zieleni. Prosta bryła i dwuspadowy dach to także przepis na dom ekonomiczny w budowie oraz ekologiczny w utrzymaniu. Energooszczędność stodół to kolejny ich atut!

Nowoczesne stodoły nie mają balkonów i innych podobnych elementów. Wnętrza są otwarte, bez zbędnych podziałów i ciasnych pomieszczeń. Jasne kolory, duża ilość dziennego światła, otwarte plany, nowoczesne wyposażenie i przestronność – za te cechy inwestorzy pokochali nowoczesne stodoły.

Jakie okna do domu w typie nowoczesnej stodoły? Priorytet to doświetlenie wnętrz!

Choć stodoła kojarzyć się może z masywnym budynkiem gospodarczym pozbawionym okien, nowoczesne domy wzorowane na stodołach są jasne i pełne światła. Podstawą są tu więc duże przeszklenia w postaci okien od sufitu do podłogi oraz tarasowych systemów przesuwnych. Nierzadko zdarza się, że w stodole przeszklona jest cała elewacja od strony ogrodu!

Panoramiczne okna i szerokie drzwi tarasowe mają za zadanie wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego, dziennego światła. Łączą też wnętrze z otaczającą je zielenią. Ideą nowoczesnych stodół jest zapewnienie domownikom jak najlepszego kontaktu z przyrodą. Ogród ma „wchodzić” do środka. Taki efekt osiąga się, montując wielkoformatowe przeszklenia.

Właśnie z tego powodu najpopularniejsze w przypadku nowoczesnych stodół przeszklenia to panoramiczne okna dekorujące elewację oraz przesuwne systemy tarasowe. Najczęściej stosowane są systemy HST, które można dobrać w modnej opcji bezprogowej. Nic nie dzieli wtedy wnętrza domu od jego otoczenia, a po otwarciu przeszklenia ogród i salon czy jadalnia łączą się w jedną całość.

Uzupełnieniem stolarki okiennej w nowoczesnej stodole mogą być okna skośne, zamontowane w szczycie domu, które dodatkowo doświetlają pomieszczenia.

Okna i drzwi do nowoczesnej stodoły muszą być energooszczędne

Duże przeszklenia w nowoczesnej stodole powinny być nie tylko minimalistyczne i ładne, ale także szczelne. Dom w typie stodoły zawsze jest budynkiem energooszczędnym, a bardzo często także pasywnym. Jak zachować tak wysokie parametry w zakresie termoizolacji, gdy co najmniej jedna ze ścian jest prawie lub całkowicie przeszklona? Podstawą są odpowiednio wysokiej jakości okna i systemy tarasowe, wyróżniające się wysokimi współczynnikami szczelności.

Minimalistyczny design i kolorystyka dopasowana do elewacji

Nowoczesne stodoły mają najczęściej elewację białą, w kolorze drewna np. modrzewiowego, szarą lub czarną. Ten ostatni efekt osiąga się, wykańczając dom w typie stodoły blachą lub stosując modne obecnie deski elewacyjne opalane na czarno (tzw. Shou Sugi Ban).

Do takiej elewacji najczęstszym wyborem jest stolarka okienna i drzwiowa w kolorze czarnym lub grafitowym. Inna opcja to profile okienne w kolorze dębu lub innego gatunku drewna, współgrającego z odcieniem drewna na elewacji. Drzwi zewnętrzne powinny być proste, bez przeszkleń i zdobień. Idealna kolorystyka to gama czerni lub szarości.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty