Blog

Termoizolacja – podstawa wyboru dobrych drzwi i okien. Co warto o niej wiedzieć? Parametry i przepisy

Montaż szczelnych okien i drzwi to dziś konieczność. Wymuszają go przepisy budowlane, które są z roku na rok coraz surowsze. Do wyboru stolarki o wysokich parametrach termoizolacyjności skłaniają też rosnące rachunki za ogrzewanie. Jakie parametry muszą mieć okna i drzwi w 2023 roku? Sprawdzamy.

Jeśli budujesz dom albo planujesz jego budowę, koniecznie poznaj aktualne przepisy. Twój projekt musi spełniać wymogi zawarte w prawie budowlanym oraz w aktualnych warunkach technicznych. Te zmieniają się właściwie z roku na roku – ostatnia zmiana nastąpiła we wrześniu 2022 r.

W warunkach technicznych dużo miejsca poświęca się kwestii termoizolacji. Przepisy Polski i Unii Europejskiej są jasne. Domy mają być coraz bardziej energooszczędne, a więc coraz szczelniejsze, aby minimalizować zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania. Na które parametry w warunkach technicznych szczególnie warto zwrócić uwagę?

Współczynnik przenikania ciepła – parametry i przepisy 2023

Najważniejszym i absolutnie kluczowym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę przy budowie domu, jest współczynnik przenikania ciepła (U). Mówi on o tym, ile ciepła traci się przez metr kwadratowy powierzchni (np. okna lub drzwi) w ciągu jednej godziny.

W dużym skrócie: współczynnik przenikania ciepła pokazuje, ile ciepła traci Twój dom. Im ten parametr jest niższy, tym lepiej. Oznacza to, że budynek jest szczelny, a do jego ogrzania potrzeba mniej paliwa – węgla, drewna, gazu itd.

Maksymalna wysokość współczynnika przenikania ciepła jest określona w aktualnych warunkach technicznych. Obowiązujące w 2023 roku przepisy mówią, że parametr ten powinien wynosić najwyżej:

  • ściany zewnętrzne – 0,2 W/m2K;
  • podłogi – 0,3 W/m2K;
  • okna zwykłe i drzwi balkonowe – 0,9 W/m2K;
  • okna połaciowe – 1,1 W/m2K;
  • dach – 0,15 W/m2K;
  • drzwi zewnętrzne – 1,3 W/m2K.

Jak zmieniały się te wartości na przestrzeni lat? W przypadku okien zwykłych jeszcze w 2017 roku wymagany współczynnik przenikania ciepła wynosił 1,1 W/m2K, a w przypadku okien dachowych było to 1,3 W/m2K. Przepisy pokazują więc jasno, że z roku na rok wymagania co do termoizolacji domów, w tym stolarki okiennej i drzwiowej, są coraz wyższe.

Weź pod uwagę, że przytoczone wyżej parametry to absolutne minimum. Im niższe wskaźniki przenikania ciepła, tym większa szczelność domu i jego energooszczędność.

Dlatego warto wybierać produkty z jak najniższym wskaźnikiem przenikania ciepła, nawet jeśli wiąże się to z wyższym kosztem takich rozwiązań. To inwestycja, która szybko się zwróci w niższych rachunkach za ogrzewanie!

Jak osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła?

Kluczowa technologia wykonania stolarki okiennej!

Na wysokość współczynnika przenikania ciepła ogromny wpływ ma dobra termoizolacja. Składa się na nią wiele różnych czynników: wybór technologii budowy domu i materiałów na ściany oraz ich termoizolacja, brak tzw. mostków cieplnych, wybór stropu, materiału na dach i jego ocieplenia, a także odpowiednio szczelne okna i drzwi.

Czy materiał, z jakiego są wykonane okna i drzwi, ma znaczenie? Nie tak duże, jak sama ich konstrukcja. Wysokie parametry w zakresie termoizolacji mogą mieć okna z PVC, okna drewniane oraz aluminiowe.

Jeśli szukasz okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, zwróć uwagę na technologię producenta. Przyjrzyjmy się oknom Elegant 76 od producenta Lanko. Wyróżnia je technologia 6-komorowa, zapewniająca doskonałą izolację termiczną do 0,94 W/m2K.

W oknach Elegant 76 zastosowano również trzy uszczelki obwodowe, które zapewniają maksymalne parametry izolacyjności termicznej, przepuszczalności powietrza i wodoszczelności.

Warto też dodać, że w oknach jest możliwość zastosowania konstrukcji z technologią Forthex. Jest to wzmocnienie kompozytowe (korpus z trwałego PVC wzmocnionego stalowymi prętami, wypełniony spienionym PVC), które dodatkowo poprawia parametry termoizolacyjne okna.

Od czego zależy dobra termoizolacja drzwi zewnętrznych?

Od 2022 roku zaostrzony został również współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych. Teraz wynosi on maksymalnie 1,3 W/m2K.

Warto pamiętać, że drzwi mogą ograniczyć straty ciepła, a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu. Podczas wyboru modelu drzwi do domu koniecznie zwróć więc uwagę, czy spełniają aktualne warunki w zakresie termoizolacyjności.

Przykład? System drzwi wejściowych Elegant 76 od Lanko. Ich współczynnik przenikania ciepła to 0,79 W/m2K.

Tak dobre parametry to efekt nowoczesnej technologii wykonania drzwi oraz zaawansowanego systemu uszczelnień z uszczelką przylgi wewnętrznej w skrzydle i uszczelnieniem zewnętrznym ramy wraz z uszczelnieniem środkowym. Dodatkowo drzwi są dostępne z niskim ciepłym progiem aluminiowym.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty