Blog

Modne okna i drzwi – trendy 2023

Jakie okna i drzwi są modne w 2023 roku? Choć inwestycja w stolarkę otworową to zakup na lata i w pierwszej kolejności zawsze trzeba się kierować wysoką jakością i funkcjonalnością produktów, na rynku można zaobserwować kilka wartych odnotowania trendów.

Tym, co zdecydowanie zwraca uwagę, a inwestorom utrudnia podjęcie decyzji, jest ogrom dostępnych rozwiązań – zarówno pod kątem technologii i materiałów, jak i kolorystyki czy stylu okien i drzwi. Coś dla siebie bez problemu znajdą więc miłośnicy minimalistycznej bryły, domu w typie stodoły, klasycznego dworku czy domu w stylu wiejskim.

W artykule przedstawiamy 4 trendy architektoniczne dotyczące wyboru okien i drzwi, które w 2023 roku są zdecydowanie na topie.

Trend 1. Duże przeszklenia

Wyraźnym trendem, który można obserwować już od kilku sezonów, jest rosnąca wielkość okien. Na topie w budownictwie jednorodzinnym są dziś duże przeszklenia, które otwierają dom na zieleń i zacierają granicę pomiędzy wnętrzem a ogrodem.

Dotyczy to przede wszystkim przeszkleń w części dziennej. Systemy przesuwne czy podnoszono-przesuwne zamiast tradycyjnych okien i drzwi na taras w salonie to już standard w nowych domach, zwłaszcza tych z segmentu premium.

Warto do tego jeszcze dodać rosnącą popularność domów w typie nowoczesnej stodoły, w których część dzienna ma ponadnormatywną wysokość stropu i często niemal w całości przeszkloną ścianę od strony ogrodu. Taki dom jest jasny i pełen światła, a efekt zachwyca szczególnie wtedy, gdy budynek jest otoczony zielenią lub stoi w miejscu, z którego rozpościerają się ładne widoki.

Stabilne i duże przeszklenia pomogą stworzyć nowoczesne systemy przesuwne typu slide, takie jak np. system przesuwny Legend Slide od Lanko. Profile mają tu smukły wygląd, do złudzenia naśladujący stolarkę aluminiową. Dzięki temu powierzchnia przeszklenia może być jeszcze większa, a szyba zapewnia doskonałe doświetlenie.

Innym rozwiązaniem, które wpisuje się w ten trend, jest system drzwi podnoszono-przesuwnych HST od Lanko. Możliwość zastosowania niskiego profilu stałego szklenia powoduje, że do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, a na tworzenie modnych wysokich konstrukcji pozwala dodatkowe wzmocnienie.

Trend 2. Czarne profile okienne i czarne drzwi

Jeszcze niedawno okna w domach były wyłącznie białe, co było spowodowane mniejszymi możliwościami technologicznymi producentów stolarki okiennej. Jednak od wielu sezonów w trendach architektonicznych w budownictwie jedno- i wielorodzinnym niepodzielnie rządzą kolory.

Jakie odcienie profili okiennych i drzwi są teraz na topie? Na pierwsze miejsce zdecydowanie wysunęły się okna antracytowe, a ostatnio także czarne, zwłaszcza w wersji matowej.

Skąd tak duża popularność czarnych okien? Pasują do modnych teraz, minimalistycznych i industrialnych brył domów, a także do szarych i grafitowych dachów, które są najczęstszym wyborem w nowym budownictwie. Czarny to kolor uniwersalny – znakomicie wygląda w otoczeniu wielu innych odcieni, a szczególnie udane zestawienia tworzy z bielą, szarością i chłodnymi odcieniami drewna np. dębowego czy modrzewiowego.

Oprócz czerni i grafitu coraz większą popularnością cieszą się obecnie także okna i drzwi w kolorze jasnoszarym (popielatym) oraz różne odcienie drewna. Drewniane wybarwienie spotyka się w tradycyjnym budownictwie, ale także w modnych domach w typie nowoczesnej stodoły czy w domach inspirowanych naturą.

Trend 3. Okna jak drewniane

Do łask w 2023 roku wracają również projekty domów, które mocno stawiają na naturalny wygląd. Tę tendencję widać nie tylko w architekturze, ale także we wnętrzach – inwestorzy najchętniej urządzają się teraz w stylu japandi, boho czy scandi, czyli w stylach inspirowanych pięknem natury. W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej oznacza to modę na produkty drewniane lub wyglądające na wykonane z drewna.

Okna drewniane wyglądają pięknie, ale mają sporo wad. Należy do nich mniejsza niż w przypadku innych materiałów odporność na deszcz, śnieg i mróz oraz konieczność regularnej konserwacji. Z tego powodu na rynku można spotkać rozwiązania, które w 100% odpowiadają wyglądowi tradycyjnych drewnianych okien, ale nie mają właściwości tego materiału.

Takie możliwości zapewnia np. stosowana w oknach Lanko technologia HFL. Pozwala ona łączyć profile okienne nie pod kątem 45 stopni jak w zwykłych oknach PVC, a pod kątem 90 stopni jak w tradycyjnych oknach drewnianych.

Dzięki temu okna wyglądają jak drewniane, ale nie wymagają takich zabiegów konserwujących jak drewno, a dodatkowo są dostępne w wielu różnych kolorach i rodzajach wykończenia.

Trend 4. Ekologia, natura i energooszczędność na topie

Jeszcze do niedawna dla wielu inwestorów takie parametry jak współczynnik przenikania ciepła czy inne aspekty termoizolacyjności domu nie były najistotniejsze. Dziś, przy rosnących cenach energii oraz kosztach utrzymania domu, szczelność okien i drzwi stała się sprawą pierwszorzędną.

Inwestorzy szukają więc stolarki otworowej na najwyższym poziomie termoizolacji i mają coraz większą świadomość roli, jaką okna i drzwi odgrywają w przyszłych oszczędnościach na kosztach ogrzewania. Do tego trendu przyczyniła się też duża popularność rządowych programów jak Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna.

Coraz większą uwagę przywiązuje się do kwestii ekologicznych. Ludzie zaczynają zwracać uwagę na naturalne materiały oraz technologie produkcji, które nie szkodzą środowisku. Ponadto, zwiększa się zainteresowanie produktami, które w pełni nadają się do recyklingu takie jak na przykład okna Lanko. Dotychczas zwracano na to uwagę głównie przy inwestycjach w duże projekty komercyjne lub użyteczności publicznej, jednak obecnie coraz więcej osób, które budują dom dla siebie i swojej rodziny, również kieruje się tymi kryteriami.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty