Blog

Jak dobrać okna i drzwi do stylu architektonicznego domu?

Właściwie dobrane okna oraz drzwi mają wpływ nie tylko na szczelność domu i wysokość rachunków za ogrzewanie. To także ważny czynnik wpływający na wygląd budynku. Jak dobrać kolorystykę i design stolarki do stylu architektonicznego domu? Sprawdź nasze wskazówki!

Kilkadziesiąt lat temu wyboru nie było prawie żadnego. Okna były białe i kropka. Dziś szeroka oferta kolorystyki, materiałów i kształtu okien oraz drzwi potrafi zmącić spokój duszy niejednego inwestora. O błąd tu łatwo, a jego konsekwencje mogą ciągnąć się latami.

W artykule podpowiemy, jakie style architektoniczne są dziś najpopularniejsze i jakie okna oraz drzwi do nich pasują.

Dom w stylu nowoczesnym

To zdecydowanie najpopularniejszy dziś styl architektoniczny, w jakim buduje się domy jednorodzinne w Europie, w tym także w Polsce. W naszym kraju wyparł dominujący jeszcze do niedawna styl tradycyjny, klasyczny czy dworkowy.

Jak wygląda dom w stylu nowoczesnym? Podstawą jest prosta, dosyć oszczędna forma i stonowana kolorystyka. Na dachu znajdziemy zwykle szarości – od jasnych po grafitowe, niemal czarne. Elewacje wybiera się najczęściej białe, czasem jasnoszare lub w kolorze beżowym. Popularnym rozwiązaniem są wstawki na elewacji wykonane z drewna, jego imitacji lub betonu – np. we wnękach lub w okolicy okien. W ostatnim czasie modne stają się lamele (pionowe drewniane deseczki).

Jakie okna i drzwi wybrać do stylu nowoczesnego? Dobrym pomysłem będzie stolarka w kolorze grafitowym lub antracytowym. Inna ciekawa propozycja to różne odcienie drewna. Okna powinny być duże, od podłogi do sufitu, bez szprosów i zdobień.

Pożądaną cechą jest minimalizm – z tego powodu częsty wybór to okna aluminiowe lub PVC o prostym, geometrycznym i nowoczesnym designie oraz drzwi z aluminiowymi wstawkami.

Dom w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to inspiracja naturą, prostotą oraz tradycją. Domy w krajach skandynawskich najczęściej są proste i wykończone drewnianą elewacją w kolorze białym lub w odcieniach pastelowych jak np. niebieski.

Białe okna i drzwi będą pasować do skandynawskiego budownictwa niezależnie od tego, jaki kolor elewacji wybierzesz.

Domy w stylu skandynawskim najczęściej są drewniane. Z tego powodu wybiera się do nich także drewnianą stolarkę. Jeśli jednak zależy Ci na rozwiązaniu funkcjonalnym i niewymagającym okresowej konserwacji drewna, postaw na okna PVC w technologii HFL, które do złudzenia imitują tradycyjne okna drewniane. Inny pomysł to minimalistyczne i oszczędne w formie okna aluminiowe, pasujące do prostych elewacji.

Zwróć uwagę, że styl skandynawski lubi duże przeszklenia. W zimnym klimacie światło dzienne jest na wagę złota i architekci starają się wpuszczać je do wnętrza, gdy tylko staje się to możliwe. Jeśli zależy Ci na efekcie kontrastu, do elewacji białej bądź w kolorze drewna dobierz okna grafitowe lub nawet czarne.

Dom w stylu loftowym

Dom inspirowany industrialnymi budynkami jest prosty i nowoczesny. Materiały, które kojarzą się ze stylem loftowym, to surowy szary beton, czerwona fabryczna cegła, szkło oraz stal w kolorze szarym lub czarnym. Czasem towarzyszy im także surowe, naturalne drewno z wyraźnymi sękami i słojami.

Jaką stolarkę okienną i drzwiową dobrać do domu w stylu loftowym? Najlepszy wybór to równie proste i minimalistyczne okna aluminiowe. Jeśli wybierasz okna z PVC, zadbaj, by wyglądały nowocześnie – sprawdzą się maksymalnie płaskie, cienkie profile, wąski zgrzew oraz duże przeszklenia.

Inny ciekawy trop to okna i drzwi w stylu starej fabryki – wysokie, wąskie, z wieloma szprosami i naśladujące stalową lub drewnianą stolarkę w zabytkowych budynkach industrialnych z dawnych lat.

Dom w stylu dworkowym, angielskim, klasycznym, francuskim

Styl dworkowy czy willowy nadal ma w Polsce wielu zwolenników. Wybór odpowiedniej stolarki odgrywa tu kluczową rolę i mocno wpływa na finalny efekt, podkreślając charakter budynku.

W domach stylizowanych na willę czy dwór częstym rozwiązaniem są okna łukowe. Z kolei nad gankami staropolskich dworków (i domów inspirowanych dworkami) ważnym elementem dekoracyjnym były okna okrągłe. W tej stylistyce stosuje się też okna półkoliste w połaci dachu oraz lukarny (jaskółki).

Niezbędnym elementem domów w stylu klasycznym, angielskim, francuskim czy willi i domów w typie kamienicy są okna ze szprosami, które dodają budynkom klasycznym uroku. Mają jednak sporo wad. Po pierwsze, ograniczają widoczność i dopływ dziennego światła. Aby wnętrze było odpowiednio doświetlone, okna powinny więc mieć odpowiednio większą powierzchnię.

Co więcej, szprosy zmniejszają parametry w zakresie termoizolacji. Jeśli zdecydujesz się na ten typ okna, koniecznie ustal z architektem dobór i układ okien, aby dom był nie tylko ładny, lecz także oszczędny w użytkowaniu.

Najlepsza kolorystyka okien w stylach klasycznych to biel oraz ciepłe odcienie drewna – złocisty dąb, mahoń.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku eleganckich domów w stylu francuskim czy willowym są też okna portfenetr, występujące powszechnie w pałacykach, rezydencjach oraz dawnych kamienicach. Portfenetr (inaczej okno francuskie) to wysokie, sięgające podłogi okno balkonowe, od zewnątrz zabezpieczone balustradą, czasem także uzupełnione szprosami. Choć taki rodzaj stolarki ma swoje zalety i wady, jeśli zależy Ci na stylizowanym domu, warto przemyśleć również takie rozwiązanie.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty