Blog

Rodzaje zgrzewów w oknach PVC

Wygląd okna ma dziś bardzo duże znaczenie. Coraz bardziej dbamy o nowoczesny design wnętrz. Częściej rezygnujemy też z firanek i zasłon, przez co okno pozostaje bardzo widocznym elementem wystroju. Czy wiesz, jak duży wpływ na wygląd okna ma technologia wykonania zgrzewów? Dowiedz się, jakie rodzaje zgrzewów występują w oknach PVC.

Jeśli wybierasz okna do domu, podstawowym parametrem, na jaki zwracasz uwagę, jest jego szczelność i energooszczędność. I słusznie, ponieważ to one decydują o kosztach utrzymania domu i jego funkcjonalności. Liczy się jednak także wygląd okien oraz to, czy pasują do wybranego stylu aranżacji.

W przypadku najpopularniejszych produktów PVC na to, jak prezentuje się okno, wpływa przede wszystkim kolorystyka. Ogromne znaczenie ma również sposób łączenia elementów konstrukcyjnych, czyli wykonanych z PVC profili okiennych. Zgrzewy to właśnie miejsca, w których profile łączą się ze sobą. Znajdują się one w narożnych częściach okna i w ciągu ostatnich lat przeszły zdecydowaną metamorfozę. Kierunek? Minimalizm i nowoczesny, oszczędny design.

Tradycyjny, szeroki zgrzew coraz mniej na czasie

Branża okienna zmienia się bardzo dynamicznie. To zasługa nowych trendów konsumenckich i wzorniczych, ale przede wszystkim postępu technologicznego, który stale dokonuje się w obrębie maszyn do obróbki kształtowników z PVC.

Renomowani producenci, którzy inwestują w rozwój swoich technologii, zdają sobie sprawę, , że to, co jeszcze do niedawna było standardem, obecnie stopniowo traci na znaczeniu szczególnie w przypadku projektów z segmentu premium.

Tak dzieje się chociażby ze standardowym szerokim zgrzewem okiennym. W tradycyjnej produkcji okna profile łączy się z tzw. wypływką, czyli nadmiarem stopionego tworzywa, który gromadzi się w miejscach łączenia. Po usunięciu wypływki powstaje płaska i szeroka szczelina (rodzaj rowku). Aktualnie nowoczesne technologie w produkcji okien umożliwiają inne sposoby łączenia profili. Okna nabierają minimalistycznego wyglądu, typowego dla stolarki aluminiowej lub odwrotnie – naturalnego charakteru okien drewnianych. Wszystko to dzięki nowoczesnych technologii zgrzewania profili, takim jak zgrzew na nitkę, zgrzew V-Perfect czy technologia Holz Fenster Look (HFL).

Na czym polega cienki zgrzew na nitkę?

Cienki zgrzew konturowy pozwala na niemal niewidoczne połączenie profili okiennych. Popularnie określa się go jako zgrzew na nitkę.

W produktach klasy premium estetyczne i ładne cienkie zgrzewy to już standard. Oczekują ich także klienci, którzy zwracają szczególną uwagę na wygląd produktu. Najbardziej zależy im na nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązaniach, szczególnie że w modnych aranżacjach wnętrz zwykle znajdują się duże przeszklenia, a okna stanowią tam widoczny element podkreślający wystrój i wybrany styl.

Cienki zgrzew typu V-Perfect – niemal niewidoczny dla oka

Kolejną innowacją technologiczną w produkcji okien z PVC są zgrzewy typu V-Perfect. To bezwypływkowe połączenie profili pod kątem 45 stopni. Dzięki temu miejsce złączenia jest cienkie, płaskie i prawie niewidoczne. Rama i skrzydło są gładko wykończone, estetyczne, minimalistyczne.

W tej technologii zgrzew przypomina sposób łączenia ze sobą nowoczesnych profili w oknach aluminiowych.

Na czym polega technologia HFL?

W technologii Holz Fenster Look (HFL) profile okienne łączy się ze sobą pod kątem nie 45, a 90 stopni. Taki sposób łączenia sprawia, że okna PVC stają się łudząco podobne do okien drewnianych.

Technologia produkcji okien PVC dotarła do nas z Europy Zachodniej, gdzie jest bardzo popularna. Wymaga ona od producenta dobrej znajomości technologii oraz zastosowania odpowiednich maszyn i narzędzi, co czyni ją bardziej wymagającą w stosunku do tradycyjnej metody łączenia profili okiennych. Jednak efekt końcowy jest tego wart, ponieważ okna HFL charakteryzują się identycznym wyglądem co produkty z segmentu premium wykonane z drewna.

Moda na drewno zdecydowanie wróciła. Nie tylko do wnętrz, ale także do projektów architektonicznych. Drewniane elewacje, domy i inne konstrukcje (nawet tak duże, jak biura czy hotele) to już nie przyszłość, a teraźniejszość i trend, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem architektów i inwestorów.

W ten sam trend wpisuje się drewniana stolarka okienna. Drewno ma jednak wiele wad i ograniczeń. Najpoważniejszym jest konieczność regularnej konserwacji. Okna w technologii HFL, które wyglądają jak drewniane, ale nie wymagają żadnych zabiegów, zdecydowanie podbijają dziś europejski i polski rynek.

Jesteśmy renomowanym producentem, który oferuje szeroki wachlarz wysokiej jakości zgrzewów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą, która obejmuje wszystkie wymienione rodzaje zgrzewów. Nasza firma zawsze stawia na zadowolenie klienta i dlatego oferujemy nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również indywidualne podejście do każdego klienta. Zależy nam na tym, aby nasze zgrzewy spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania na temat naszej oferty, chętnie udzielimy szczegółowych informacji i odpowiemy na wszystkie wątpliwości.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy z nami!

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty