Blog

Kiedy montować okna w nowym domu? Poradnik dla budujących

Budowa domu to spore wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że wymaga skoordynowania wielu różnych prac. Jednym z najważniejszych etapów każdej budowy jest montaż stolarki otworowej. Kiedy w nowym domu najlepiej zamontować okna? Podpowiadamy!

Gdy w nowym budynku pojawiają się okna, wiadomo, że bardzo ważny etap prac jest już ukończony. Tak zwany stan surowy zamknięty oznacza, że najważniejsze elementy konstrukcji są gotowe, a budynek coraz bardziej przypomina miejsce, do którego niebawem wprowadzą się szczęśliwi mieszkańcy.

Zaznaczmy od razu – dużo zależy od etapu prac prowadzonych i planowanych na budowie, a także zastosowanych technologii. Ważna jest też pora roku, w której należałoby okna montować.

Na jakim etapie prac budowlanych zamontować okna?

Większość specjalistów zaleca instalowanie okien w domu, gdy gotowe są ściany i dach. Możliwe jest wtedy zamknięcie konstrukcji i zabezpieczenie wnętrza przed wpływem czynników atmosferycznych. Budynek jest też gotowy do kolejnych prac, w tym wylewek i tynkowania wnętrz.

Czy warto montować okna, gdy planujesz przerwę w pracach budowlanych?

Zdarza się i tak, że w momencie ukończenia stanu surowego pracę nad budową domu trzeba zawiesić. Powody bywają różne: może to być przerwa zimowa, konieczność zgromadzenia funduszy na dalsze roboty, a czasem przekonanie, że świeżo wybudowane mury powinny jeszcze wyschnąć i odpocząć.

Bez względu na przyczynę, jeśli prace na budowie nie będą przez jakiś czas kontynuowane, raczej nie zaleca się montażu okien.

Powody są dwa. Pierwszy to wysychanie murów – znacznie lepiej jest zabezpieczyć otwory drzwiowe i okienne budynku w stanie surowym płytą lub deskami. Ochronią one wnętrze przed opadami, a jednocześnie umożliwią dobrą wentylację i wysychanie murów.

Drugi powód to ryzyko… utraty okien. Na budowach pozostawionych np. na zimową przerwę często zdarzają się kradzieże, a okna nie należą do wyjątków. Nie warto więc ryzykować, jeśli budowa nie jest dobrze zabezpieczona.

Kiedy można montować okna PVC lub aluminiowe?

W przypadku okien z PVC wątpliwości co do momentu ich montażu jest mniej. Wynika to z właściwości materiału, z jakiego są wykonane.

Okna z PVC można instalować zaraz po przykryciu domu dachem. Na kolejnym etapie rozpoczynają się zwykle tak zwane roboty mokre, czyli wylewki lub układanie tynków. Wiążą się one przeważnie ze znacznym zawilgoceniem wnętrza. Tworzywo PVC, z którego są wykonane okna, dobrze znosi wilgoć i jest odporne na jej działanie. Dzięki temu można prowadzić prace wewnątrz, a jednocześnie cieszyć się komfortem, jaki daje zamknięty budynek.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie i po wykonaniu prac konieczna jest bardzo dobra wentylacja, a w niektórych przypadkach nawet ogrzewanie. Te same zasady, co dla okien PVC, dotyczą też stolarki aluminiowej.

Czy okna można montować zimą?

Ten etap prac budowlanych najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są dodatnie, ale nie za wysokie. Wiele zależy jednak od harmonogramu prac budowlanych. Jeśli zimą planujesz rozprowadzić instalację elektryczną, hydrauliczną czy zrobić wylewki, wcześniejszy montaż okien jest koniecznością i nie ma co z nim zwlekać.

Choć nowoczesne materiały montażowe i technologie pozwalają na montaż okien w ujemnych temperaturach, większość doświadczonych fachowców radzi, by unikać prac w czasie mrozu, opadów deszczu czy śniegu.

W niskich temperaturach mogą się zmieniać właściwości materiałów montażowych, takich jak np. pianki, które mogą tracić swoje właściwości wiążące. Trzeba wtedy stosować materiały przeznaczone do prac w ujemnych temperaturach, które są sporo droższe.

Dodatkowo w zimnych pomieszczeniach łatwiej osadza się wilgoć, co może mieć niekorzystny wpływ zarówno na okna, jak i na wnętrze domu. Po montażu okien budynek może się okazać nadmiernie szczelny. Po to by uniknąć gromadzenia się wilgoci, trzeba zapewnić odpowiednią wentylację i zadbać o ogrzanie pomieszczeń.

Wstawienie okien ma jeszcze jeden ważny aspekt. Od tej pory osobom z zewnątrz trudniej jest dostać się na budowę, a inwestor i wykonawcy mogą bezpieczniej zostawiać sprzęt i materiały wewnątrz domu. Warto jednak pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach takich jak monitoring lub system alarmowy. „Zamknięcie” domu przed przystąpieniem do prac wykończeniowych wewnątrz z punktu widzenia ochrony przeciwwłamaniowej jest wręcz konieczne.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty