Blog

Czy warto kupić okna aluminiowe? Poradnik

Okna aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością wśród architektów i inwestorów, zwłaszcza tych, którzy cenią nowoczesną architekturę. Co warto wiedzieć o oknach z aluminium? Jakie mają zalety i wady? Sprawdź nasz poradnik.

Zakup okien aluminiowych

Okna aluminiowe uważa się czasem za chłodne. I faktycznie – w dotyku aluminium, tak jak każdy metal, jest zimniejsze niż drewno czy tworzywo sztuczne. Wynika to z faktu, że metal odbiera ciepło o wiele szybciej i nie ma nic wspólnego z gorszą izolacją cieplną.

Nowoczesne okna aluminiowe mają fantastyczne parametry w zakresie termoizolacyjności. Z tego powodu montuje się je z powodzeniem nawet w domach pasywnych. Ale to nie jedyna ich zaleta!

Okna aluminiowe są lekkie i wytrzymałe, a więc idealne do dużych przeszkleń

Aluminium to metal lekki i trwały jednocześnie. To sprawia, że aluminiowe okna doskonale nadają się do obsadzania ciężkich i dużych przeszkleń. Modne wielkoformatowe okna w domach jednorodzinnych czy innych budynkach bardzo często wykonuje się właśnie z aluminium.

Jeśli marzy Ci się przeszklona ściana ogrodowa w nowoczesnym domu-stodole albo duże przeszklenie tarasowe, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w okna aluminiowe.

Okna aluminiowe można dowolnie kształtować

Ta zaleta także wynika bezpośrednio z właściwości aluminium, który jest bardzo podatny na formowanie. Oznacza to, że łatwo wykonuje się z niego okna o różnych, czasem nietypowych kształtach. Aluminiowe okna mogą więc być prostokątne, ale także okrągłe czy łukowe.

Jeśli dodasz do tego także tę zaletę, że aluminiowe okna da się wykonać w bardzo dużych wymiarach, okazuje się, że aluminium to najlepszy materiał na okna w nowoczesnych projektach architektonicznych.

Minimalistyczny design i wąskie profile okien aluminiowych

Aluminium, jako metal wytrzymały i bardzo stabilny, pozwala na formowanie okien o bardzo wąskich profilach. Patrząc z zewnątrz czy ze środka domu przez takie okno, dostrzegamy przede wszystkim szkło. Rama pozostaje dyskretna, niemal niewidoczna.

Z tego powodu z aluminium wykonuje się okna i witryny sklepowe, okna w nowoczesnych budynkach biurowych, a także stolarkę okienną w modnych domach w stylu minimalistycznym.

Okna aluminiowe długo wyglądają jak nowe

Kolejna zaleta okien aluminiowych to bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne. Okna z aluminium nie zmieniają koloru, nawet gdy są narażone na intensywne promieniowanie słoneczne. Nie ma ryzyka, że porośnie je pleśń czy grzyby. Z reguły nie ulegają korozji. Nie odkształcają się i nie nasiąkają wodą.

Kolejny ich atut to więc łatwa pielęgnacja. Aby umyć okno aluminiowe, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką z delikatnym środkiem myjącym.

Szeroki wybór kolorów okien aluminiowych

Ogromną zaletą stolarki aluminiowej jest również możliwość doboru kolorystyki. Do dyspozycji inwestorzy mają kolory z palety RAL, a także kolory drewnopodobne czy odcienie metali. Powierzchnia profili okiennych może być matowa, błyszcząca czy metalizowana.

Da się również zamówić aluminiowe profile dwukolorowe – inne na zewnątrz i w środku. Daje to duże możliwości aranżacyjne, co doceniają zarówno architekci czy projektanci wnętrz, jak i inwestorzy.

Czy okna aluminiowe mają wady?

Jak każdy materiał, aluminium, a co za tym idzie, także okna aluminiowe, nie są pozbawione wad. Należą do nich:

  • Brak możliwości naprawy aluminiowego profilu. W przeciwieństwie do okien drewnianych, które można przeszlifować i pomalować na nowo, okna z aluminium po poważnym wygięciu czy mocnym zarysowaniu trzeba wymienić na nowe.
  • Małe (ale jednak) ryzyko korozji po zarysowaniu. Aluminium to metal raczej odporny na korozję. Jeśli okno ma nienaruszoną powłokę, korozja mu nie grozi. Jeśli pojawią się rysy i uszkodzenia, ryzyko to rośnie. Także po kontakcie ze stalą czy mosiądzem okna aluminiowe narażone są na korozję kontaktową – odradza się montowanie pod takimi oknami stalowych parapetów.
  • Wyższa niż w przypadku innych rodzajów okien cena. Okna aluminiowe są droższe niż te wykonane z tworzywa czy nawet drewniane. Na cenę wpływają koszt aluminium na światowych rynkach, a także wysokie parametry termiczne tych okien i fakt, że często powstają na indywidualne zamówienie.

Jakie okna aluminiowe wybrać? Sprawdź stolarkę aluminiową od Lanko!

Szeroką ofertę okien z aluminium oferuje producent okien i drzwi, firma Lanko. Do wyboru masz różne systemy okien aluminiowych, każdy o lekkiej, wytrzymałej i odpornej na korozję konstrukcji oraz dobrych parametrach technicznych.

Seria Ecoline to okna najbardziej ekonomiczne, do projektowania niewymagającej izolacji termicznej zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, dedykowana do budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej.

Z kolei seria Imperial to system okien aluminiowych o wysokich parametrach termoizolacji. Tutaj wysokie wskaźniki izolacyjności cieplnej uzyskano dzięki zastosowaniu specjalnych wkładów termicznych. System oferuje również możliwość gięcia profili, a także wyboru różnych kształtów ich profili oraz kolorystyki.


Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty