Blog

Okna Samoczyszczące: Magia Nanotechnologii w Twoim Domu

Czym są okna samoczyszczące?

Okna samoczyszczące to jedno z rozwiązań, które wprowadza nowy standard w utrzymaniu czystości powierzchni szklanych. To rozwiązanie problemu brudnych okien, wykorzystujące zaawansowane technologie, korzystające z promieni słonecznych i deszczu do utrzymania czystości. Powierzchnia szkła jest pokryta specjalną powłoką, która dzięki fotokatalitycznym właściwościom rozkłada zanieczyszczenia organiczne w kontakcie z promieniami UV. Dodatkowo, powłoka hydrofobowa sprawia, że deszcz skutecznie usuwa zabrudzenia, spływając po powierzchni szyby bez tworzenia się zacieków.

Co sprawia, że jest to możliwe?

Powłoka hydrofobowa, działa jak tarcza odrzucająca krople deszczu. Substancje chemiczne o właściwościach hydrofobowych tworzą cienką warstwę na powierzchni szkła, sprawiając, że woda nie ma możliwości zatrzymania się. To jak magiczna bariera, chroniąca przed zabrudzeniami i pozostawiająca okna klarowne nawet podczas deszczu.

Krople deszczu lub inne płyny, które mają kontakt z powłoką hydrofobową, nie wnikają w strukturę powierzchni, lecz spływają po niej, eliminując wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku szyb, powłoka hydrofobowa ułatwia spływanie wody deszczowej, co pozwala na naturalne oczyszczanie powierzchni i utrzymanie jej w czystości.

Fotokatalityza

Najważniejszym etapem procesu jest samoczyszczący cykl. Kiedy deszcz zaczyna padać lub pojawia się wilgoć, szyba automatycznie uruchamiają proces spłukiwania. W połączeniu z efektem hydrofobowym, kurz, brud, a nawet resztki zanieczyszczeń organicznych znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To niczym naturalna siła oczyszczająca, działająca sama w odpowiednim momencie. Substancje fotokatalityczne, takie jak tlenki tytanu, reagują z promieniami słonecznymi, skutecznie rozkładając zanieczyszczenia organiczne. To swoiste "oczyszczanie" powierzchni, sprawiające, że nawet najmniejsze zabrudzenia nie mają szans utrzymania się na oknie.

Efekt końcowy

Efektem końcowym jest czysta powierzchnia, utrzymująca się przez długi czas. Okna samoczyszczące nie tylko prezentują się doskonale, ale także wymagają jedynie minimalnej ilości konserwacji. To rozwiązanie nie tylko ułatwia życie, ale również przyczynia się do oszczędności czasu i wysiłku, które tradycyjnie poświęcalibyśmy na utrzymanie okien w czystości.

Czyste okna

Okna, które błyszczą bez konieczności wysiłku

Wprowadzenie okien samoczyszczących do swojego domu to nie tylko krok w kierunku nowoczesności, ale także świadomego dbania o estetykę i funkcjonalność naszego otoczenia. Dzięki magicznej kombinacji hydrofobowej powłoki, fotokatalitycznej reakcji na światło UV oraz  samoczyszczącego cyklu, okna te stają się nie tylko przedstawicielem najnowocześniejszych osiągnięć technologii, ale także sprzymierzeńcem w utrzymaniu naszego domu w nieskazitelnej czystości.

 

Zalety

Utrzymanie okien w czystości stało się rzeczywistością, zdejmując z naszych barków uciążliwe prace konserwacyjne. Do zalet szyb samoczyszczących należą łatwiejsza konserwacja, lepsza widoczność podczas deszczu, oszczędność czasu i pieniędzy oraz ochrona środowiska dzięki mniejszemu zużyciu środków myjących.

Gdzie stosować szyby samoczyszczące?

Technologia wspomagająca konserwację szyb sprawdza się doskonale w miejscach o dużych szklanych powierzchniach, takich jak biurowce. Jednak nie tylko w dużych obiektach warto zainwestować w tę technologię. Szyby samoczyszczące są dostępne dla każdego, kto planuje zakup nowych okien do swojego domu. Okna sprawdzając się zwłaszcza w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników atmosferycznych.

Szyby samoczyszczące znajdują zastosowanie głównie w miejscach, gdzie istnieje potrzeba utrzymania czystości szyb przy minimalnym wysiłku konserwacyjnym. Oto kilka miejsc, gdzie tego rodzaju szyby mogą być szczególnie przydatne:

  • Budynki mieszkalne: Szyby samoczyszczące mogą być stosowane w oknach domów i mieszkań, aby utrzymać czystość i zminimalizować konieczność regularnego mycia.
  • Budynki biurowe: W biurach, gdzie dużo uwagi poświęca się estetyce i czystości, szyby samoczyszczące mogą pomóc w utrzymaniu klarowności widoku na zewnątrz.
  • Instytucje publiczne: Miejsca takie jak szkoły, szpitale czy biblioteki mogą skorzystać z szyb samoczyszczących, aby utrzymać czystość i estetykę otoczenia.
  • Obiekty handlowe: W witrynach sklepowych czy na fasadach centrów handlowych szyby samoczyszczące mogą przyciągać uwagę klientów poprzez utrzymanie czystości i atrakcyjny wygląd.
  • Hotele: W hotelach, zwłaszcza w miejscach o pięknych widokach, szyby samoczyszczące mogą zwiększyć komfort gości, umożliwiając im podziwianie otoczenia bez zakłóceń.
  • Obiekty użyteczności publicznej: Szyby samoczyszczące mogą być stosowane w różnych obiektach użyteczności publicznej, takich jak muzea, teatry czy centra kongresowe, aby utrzymać estetykę i czystość wnętrza.

Czy to oznacza koniec mycia okien?

Mimo że szyby samoczyszczące znacznie zmniejszają potrzebę regularnego mycia, zaleca się czasem dokładne oczyszczenie, aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń. Ważne jest jednak unikanie agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić ramy okienne. Zaleca się używanie delikatnych detergentów, takich jak zwykły płyn do mycia naczyń.

Masz pytanie? Mamy odpowiedź!

Skontaktuj się z nami

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

Wysyłanie formularza

Wybierz opcję dostawy

Odbiór osobisty