Powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym podnoszenie temperatury kondensacji pary wodnej (wyraszanie się wilgotności już przy niższej temperaturze).
Właściwe wypełnienie luzu montażowego pomiędzy ramą ościeżnicy a murem za pomocą materiału izolacyjnego oraz uszczelniającego jest niezbędne dla zapewnienia izolacyjności cieplnej i akustycznej okna. Ma ono jednocześnie umożliwiać dyfuzję na zewnątrz budynku pary wodnej, która powstaje na skutek różnicy ciśnienia występującego po obu stronach uszczelnienia. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na jakość i odpowiedni dobór stosowanych materiałów uszczelniających oraz właściwy sposób ich zastosowania podczas montażu.
Okna PCV posiadają systemowe rozwiązania, polegające na tworzeniu wewnątrz profilu komór powietrznych stanowiących izolację termiczną. Liczba komór oraz ich rozmieszczenie i proporcje maja znaczenie na izolacyjność termiczną profilu. Komory powietrzne liczy się w przekroju poprzecznym okna od strony wewnętrznej do strony zewnętrznej:
1. Okucie
Właściwa konserwacja okuć gwarantuje długotrwałe, niezawodne funkcjonowanie oraz komfort użytkowania okien. Przynajmniej raz w roku wszystkie elementy ruchome i miejsca współpracy elementów należy smarować olejem do konserwacji okuć. Stosowane środki pielęgnacyjno-czyszczące nie mogą naruszyć powłoki antykorozyjnej okuć.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie okuć w trakcie prowadzonych w obiektach prac budowlanych lub remontowych. Zabrudzenie okucia materiałami budowlanymi (gips, piasek, tynk) powoduje trwałe jego uszkodzenie i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie okna.