Szyby przeciwsłoneczne

Zastosowanie

Jednym z podstawowych zadań szyb zespolonych, jest pomoc we właściwej gospodarce energią przenikającą do wnętrza pomieszczenia również w ciepłych porach roku. Szkła stosowane w takich szybach zespolonych określa się zwykle szkłami przeciwsłonecznymi, gdyż używa się ich głównie do redukowania ilości przenikającej energii słonecznej, chroniąc w ten sposób pomieszczenia przed przegrzaniem.

Konieczność stosowania specjalnych szkieł przeciwsłonecznych podyktowana jest dążeniem architektów do stosowania nowoczesnych, lekkich i przezroczystych rozwiązań o dużych powierzchniach, dających jednocześnie większe możliwości kształtowania elewacji budynków.

Dodatkowym atutem względem tradycyjnych rozwiązań jest ograniczenie kosztów ponoszonych na klimatyzację pomieszczeń biurowych czy użyteczności publicznej. Ze względu na wygląd, sposób wytwarzania oraz zasadę funkcjonowania, szkła przeciwsłoneczne dzielone są na dwie grupy: absorpcyjne oraz refleksyjne.

Szkło Barwione w Masie (Antisol)
Właściwości

Rozwiązaniem podstawowym jest zastosowanie szkieł absorpcyjnych, potocznie z wanych Antisol. Szkło takie jest zabarwione w masie w czasie procesu wytopu w hucie. Zabarwienie na kolor niebieski, brązowy, grafitowy czy zielony powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma.

Przez zjawisko absorpcji szkła takie silnie się nagrzewają pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozpraszają energię, kierując ją ponownie na zewnątrz. Z tego też powodu stosowane są jako szyba zewnętrzna w zestawie szyby zespolonej. Charakteryzują się niskim stopniem odbicia światła, nieco mniejszym niż bezbarwne szkło float.

Zależnie od potrzeb dotyczących osiągnięcia pożądanego bilansu energetycznego dla całego oszklenia dobiera się odpowiednio zarówno barwę, jak i grubość szkła, gdyż efekt działania szyb absorpcyjnych wzrasta wraz ze wzrostem grubości szkła.

Szkło Refleksyjne (Stopsol , Antelio)
Właściwości

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (Reflex). Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło w procesie jego produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie powłok o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji).

Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o własnościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.

 

 

Partnerzy